Súčasti školy
Denný program v materskej škole sa nelíši od bežných materských škôl. V hlavnej vzdelávacej časti sa striedajú zložky rozumovej, telesnej, hudobnej, pracovnej a výtvarnej výchovy. Deti pravidelne chodia na vychádzky a popoludní oddychujú na lôžku. Deti umiestnené v internáte majú v popoludňajšej činnosti druhé zamestnanie, kde si precvičujú schopnosti a zručnosti, ktoré sa učili v dopoludňajšej činnosti.
Žiaci, u ktorých sa zrakové postihnutie spája s mentálnym poškodením sa označujú ako kombinovane postihnutí žiaci. Podľa miery mentálneho postihnutia sa vzdelávajú podľa variantu A, B alebo C. Vzdelávací variant A je určený pre žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím. Po ukončení základného vzdelania môže žiak pokračovať v štúdiu na odbornom učilišti a získať manuálnu zručnosť v danom remesle. Vzdelávací variant B navštevujú žiaci s ťažším mentálnym postihnutím. Ich vzdelávanie je spojené s výcvikom v bežných zručnostiach a schopnostiach, ktoré sú potrebné pre každodenný život. Po ukončení 9. ročníka môžu žiaci pokračovať v zaškolení v praktickej škole. Vzdelávací variant C je prispôsobený potrebám a možnostiam žiakov s najťažším postihnutím. Vzdelávanie prebieha podľa individuálnych plánov, ktoré sú prispôsobené schopnostiam každého jedinca. Sú zamerané prevažne na sebaobsluhu, samostatný pohyb, zvládanie bežných denných rituálov, komunikačných schopností a rozvoj kompenzačných zmyslov.
Veľa našich žiakov pravidelne užíva lieky. O ich správnu indikáciu sa stará zdravotná sestra. Tá tiež kontroluje zdravotný stav všetkých žiakov a v prípade potreby zabezpečuje ich ošetrenie u detskej lekárky. Zvláštnu pozornosť venuje očným vyšetreniam detí, ktoré vodí aj na pravidelné očné prehliadky.
Súčasťou zdravotníckej časti sú aj dve izby pre akútne chorých.
K škole patrí aj rehabilitačné pracovisko, ktoré zdarma poskytuje žiakom masáže a vodoliečebné procedúry.
Vo voľných chvíľach môžu žiaci navštevovať rôzne krúžky. Športovo nadané deti obľubujú lyžovanie, korčuľovanie, plávanie, aplikovaný stolný tenis, loptové hry, ľahkú atletiku, turistiku a aplikovanú streľbu. Iní si radi zahrajú šach, alebo tvoria umelecké dielka z papiera, hliny či prírodných alebo odpadových materiálov. Žiaci školy získali veľa ocenení na rôznych domácich i zahraničných súťažiach a výstavách.
V priebehu roka sa pre deti organizujú rôzne zaujímavé akcie a pobyty, čím sa výchova a vzdelávanie nielen spestrí, ale zároveň presúva za brány školy do prostredia intaktnej populácie.
Každý žiak školy dostáva zdarma časopis, ktorý vychádza v bodovom písme pre nevidiacich a vo zväčšenom černotlačovom písme pre slabozrakých.
Šport
Každý žiak školy má možnosť športového vyžitia.
Medzi obľúbené letné športy patrí plávanie a turistika. V zime sa deti radi sánkujú a korčuľujú. V siedmom ročníku absolvujú žiaci lyžiarsky výcvik. Učia sa lyžovať na bežkách. Zdatnejší lyžiari postupne môžu prejsť na zjazdové lyžovanie.
Každoročne škola organizuje športové hry zrakovo postihnutých detí, kde žiaci súťažia v ľahkej atletike, plávaní a skupinovej loptovej hre – goalbale.
Sú športy, ktoré sú špeciálne upravené pre nevidiacich – aplikovaný stolný tenis a aplikovaná streľba. Medzi tradičné športy patrí šach.
Niektorí žiaci školy sú veľmi talentovaní. Získavajú ocenenia na mnohých aj medzinárodných pretekoch. Z tých najlepších môžu vyrásť budúci paraolympionici.
Školská kuchyňa varí 7 dní v týždni. Stravovací deň začína o 7.30 hod. raňajkami. Medzi tie najobľúbenejšie patrí chlebík vo vajíčku, vianočka s džemom alebo tvarohová nátierka. Počas víkendových dní si starší žiaci sami natierajú chlieb a pečivo. O 9.40 je už pre všetkých pripravená desiata. Vždy je doplnená vhodným nápojom. Obed sa školskej jedálni podáva od 11.30 hod. V tomto čase sú stravníkmi hlavne bývalí zamestnanci školy. Mladší žiaci chodia na obed o 12.30 hod., starší o 13.20 hod. Tety kuchárky varia raz do týždňa múčne jedlo a aspoň jedno jedlo týždenne je zeleninové. Žiaci najviac obľubujú jedlá s kyslou kapustou – segedínsky guláš, koložvársku kapustu či moravského vrabca. Aj pečené buchty a palacinky miznú z tanierov raz-dva. Olovrant býva okolo 16-tej hodiny. O 18.00 hod sa podáva večera.
Pre žiakov s cukrovkou či inými chronickými ochoreniami varia tety kuchárky špeciálne diétne jedlá.